Loading...

Materiály konštrukcie záhradného nábytku

Okrem výberu farby a druhu výpletu z umelého...

http://www.ratanovynabytok.sk/images/clanky/12/materialy-konstrukcie-zahradneho-nabytku-12.jpeg

Materiály konštrukcie záhradného nábytku

Okrem výberu farby a druhu výpletu z umelého ratanu na záhradnú sedaciu súpravu, je nemenej dôležité zaujímať sa aj o samotnú konštrukciu. Práve tá je síce schovaným, no veľmi dôležitým prvkom, od ktorého záleží ako dlho a s akými starosťami si budete svoj záhradný nábytok užívať. Samotné materiály a stavba konštrukcie sa dajú rozdeliť na zopár základných a bežne používaných typov.

 

Oceľová konštrukcia

Spojenie oceľová konštrukcia na prvý pohľad evokuje pevnosť a robustnosť. No práve pri záhradnom nábytku je tento variant skôr nežiadúcim prvkom. Oceľ vplyvom vlhkosti (aj prirodzenej) hrdzavie a zanecháva pod nábytkom nepekne vyzerajúce hnedé škvrny. Je však lacnejšou alternatívou ako hliník a preto je možné takúto konštrukciu nájsť skôr pri produktoch s nízkou cenovkou.

 

Hliníková konštrukcia

Použitie hliníkovej konštrukcie pre záhradný nábytok, ktorý potrebuje odolávať zvýšenej vlhkosti, je práve tou správnou voľbou. Hliníková konštrukcia je ľahká a nehrdzavie. Vďaka tomu s takouto konštrukciou budete bez starostí. Hliník je však drahší materiál ako oceľ a aj jeho zváranie si vyžaduje iné, zložitejšie postupy. Nábytok so zváranou hliníkovou konštrukciou je aj preto o niečo drahší, no určite je výhodnejšou voľbou než ten s oceľovou konštrukciou. Pri ozaj kvalitnom záhradnom nábytku je táto naviac ošetrená práškovou farbou alebo lakovaním, čo ešte viac ochráni samotnú konštrukciu a zvárané spoje.

 

Nie každá konštrukcia je zváraná alebo kovová

Okrem zvárania či už hliníkovej alebo oceľovej konštrukcie, sú aj ďalšie možnosti spájania jednotlivých prvkov základnej konštrukcie záhradného nábytku. Môžu byť spájané skrutkami alebo nitovaním. Je však všeobecne známe, že všetko čo je skrutkované sa časom uvoľní. Dokonca ani nity často používané pri lacnejších nábytkoch, nie sú práve také, ako vidíte na mostoch.

Nasledujúca veta možno bude znieť neuveriteľne, ale vo svete záhradného nábytku sa dá stretnúť dokonca aj s plastovou konštrukciou. Takejto konštrukcii sa radšej oblúkom vyhnite.

 

Čo teda odporučiť?

Všetky odborné rady vedú k jednoznačnému výsledku, a to obzerať sa po záhradnom nábytku práve so zváranou hliníkovou konštrukciou, ktorá je ošetrená práškovou farbou. Ak ste si istí konštrukciou, tak už ostáva iba nájsť ten správny ratanový nábytok, ktorý bude vyhovovať vášmu vkusu, či už po stránke vizuálnej alebo praktickej.